Stowarzyszenie propagujące i wspierające działania prowadzone na rzecz odbudowy i rozwoju środowiska kobiet Gminy Bogatynia i nie tylko …

O nas

Geneza

W sobotę 7 sierpnia 2010r. Bogatynia została całkowicie odcięta od świata przez wodę z rzeki Miedzianki, która zalała dużą część miasta, zwłaszcza jego nisko położoną starą część. Nawałnica deszczu zmyła z powierzchni ziemi domy, kilka mostów oraz całe ulice. Fala, która przeszła przez Bogatynie miała ponad 5 metrów.

Niestety, woda, która opadła odsłoniła smutna prawdę, większość miasta była zniszczona.  Przystąpiłyśmy do sprzątania i usuwania skutków  kataklizmu, ale droga do normalności wydawała się niedosiężna. Zdewastowane były nie tylko nasze domy, ale również nasze miejsca pracy. Tak naprawdę nie wiadomo było od czego zacząć. Czy stać w kolejce po chleb i mleko, czy sprzątać to co zostało, a zostało niewiele…….

Kilka dni po powodzi, skontaktowano się ze mną  z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z zapytaniem, czy podjęłabym się sporządzenia listy kobiet lokalnego biznesu poszkodowanych przez powódź.  W zasadzie odpowiedź była tylko jedna, oczywiście że „tak”. Każdy gest, każda chęć pomocy i wsparcia dla nas kobiet  była bardzo ważna. I tak to się zaczęło…..

Po sporządzeniu listy kobiet, które prowadziły własną działalność gospodarczą, utrzymywały siebie, swoje rodziny i dawały pracę innym, przesłałam listę do MSWiA.  Tylko z samej Bogatyni było 38 kobiet, którym woda zabrała bądź uniemożliwiła w znacznym zakresie powrót do pracy. Do tej wąskiej grupy pań udało mi się dotrzeć osobiście, ale już na tym etapie widziałam, że jest nas o wiele więcej. Powódź dotknęła także miejscowości ościenne takie jak: Porajów, Sieniawka, a tam nie od razu można było się dostać.

Reakcja była natychmiastowa. Tym razem skontaktowała się ze mną Pani Małgorzata Mikołajczyk asystentka Wicewojewody Dolnośląskiej Pani Ilony Antoniszyn-Klik. Pani Małgorzata przyjechała do Bogatyni by osobiście z nami porozmawiać o naszych potrzebach i oczekiwaniach.

To dało początek serii spotkań z Wicewojewodą Dolnośląską Panią Iloną Antoniszyn-Klik. Dzięki Jej bezpośredniemu zaangażowaniu i wsparciu, udało się rozwiązać wiele problemy dotyczących opinii inspektorów, rzeczoznawców oraz towarzystw ubezpieczeniowych tak koniecznych i nieodzownych na tym etapie naszych prac. Otoczyła nas również wsparciem psychologicznym, bo chwile zwątpienia również były. Niejednokrotnie każda z nas osobno i wszystkie razem zastanawiałyśmy się nad sensem odbudowy tego co straciłyśmy. Byłyśmy pewne obaw i niepokoju. Czy nam się uda? Czy damy radę?

Wtedy również z pomocą przyszła Wicewojewoda Dolnośląska Pani Ilona Antoniszyn-Klik. Przyjechała do nas z grupą swoich współpracowników i nie pozwoliła nam zwątpić w sens tego co robimy, zmotywowała nas do dalszego działania.

Teraz już wiemy, że przeciwności losu nas nie pokonają, że przy pełnej determinacji i zaangażowaniu wyjdziemy z tego silniejsze, silne jak nigdy dotąd. Przewrotny los z nami nie wygra. Założyłyśmy Stowarzyszenie Silne Kobiety Bogatyni.

Joanna Zalewska-Sawicka
prezes stowarzyszenia
Silne Kobiety Bogatyni


Copyright © 2010-2014 Silne Kobiety Bogatyni. All Rigts Reserwed.
Design & Developed by Crimsoft.
Powered by Wordpress.
stat4u