Stowarzyszenie propagujące i wspierające działania prowadzone na rzecz odbudowy i rozwoju środowiska kobiet Gminy Bogatynia i nie tylko …

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie

15491623_1306389902765335_1792186763_o        jarmark-boonarodzeniowy-4-1-1170x300

Święta zbliżają się wielkim krokiem, a dokoła odczuwa się przedświąteczny klimat. W ramach poznawania i kultywowania tradycji świątecznych członkinie naszego Stowarzyszenia zapragnęły poznać tym razem tradycje niemieckie. Postanowiłyśmy wybrać się na Jarmark Bożonarodzeniowy. W ubiegłym roku byłyśmy we  Wrocławiu i tam podziwiałyśmy klimat, ozdoby i ogrom pamiątek sprzedawanych na jarmarku. Tym razem postanowiłyśmy odwiedzić najstarszy, bo jego początki sięgają średniowiecza, Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie.

Pojechałyśmy do Drezna, aby w otoczeniu przystrojonych choinek i rozświetlonych gwiazd poprzechadzać się po alejkach jarmarcznych i skosztować aromatycznych potraw serwowanych na wielu straganach. Oczy cieszyły ozdoby świąteczne oraz wiele atrakcyjnych drobiazgów doskonałych na gwiazdkowy prezent. Nie obyło się bez rozgrzania wnętrza pachnącym goździkami grzanym winem.

Spędziłyśmy w Dreźnie cały dzień, podczas którego zwiedziłyśmy odbudowane Stare Miasto i kompleks barokowy Zwinger. Podziwiałyśmy malarstwo w Galerii Obrazów Starych Mistrzów słuchając przewodniczki i jej interpretacji dzieł. W Pawilonie Porcelany znajduje się kolekcja historycznych wyrobów porcelanowych,wśród których obecna jest zarówno chińska, japońska i koreańska porcelana sprzed wielu stuleci, jak i znane w całych Niemczech wyroby z Miśni.  Ważną rolę w Zwinger odgrywa również kolekcja dawnych przyrządów i eksponatów matematycznych, fizycznych, astronomicznych, geodezyjnych oraz meteorologicznych, zebrana w Gabinecie Matematyczno-Fizycznym.

Udział w naszej wycieczce zaproponowałyśmy przedstawicielom samorządu lokalnego, zaprzyjaźnionym stowarzyszeniom oraz innym mieszkańcom naszej gminy. Celem wyjazdu, poza kultywowaniem tradycji świątecznych, porównywaniem ich z naszymi zwyczajami, jest także integracja. Mamy nadzieję, że i tym razem była udana.

 

 

 


Copyright © 2010-2014 Silne Kobiety Bogatyni. All Rigts Reserwed.
Design & Developed by Crimsoft.
Powered by Wordpress.
stat4u